Data:2017-11-06
Wyświetleń:841

Kobiety przeciwko faszyzmowi!
Marta Puczyńska, Warszawski Strajk Kobiet

Ubezwłasnowolnienie, całkowity zakaz aborcji, sprowadzanie kobiet do roli rozpłodowej, odebranie resztki podstawowych praw... To jest to, czego chcą faszyści. Widać to nawet na ich marszach, gdzie przodem idą mężczyźni, a kobiety służą tylko za ozdobę, której rola polega na powiewaniu flagami. Natomiast my, walcząc z faszyzmem, stajemy w pierwszym rzędzie. Można to było zaobserwować piętnastego sierpnia podczas akcji „Kobiety przeciwko faszyzmowi”. To kobiety zainicjowały blokadę, po czym zostały przez policję przeciągnięte po ulicy po to, żeby nacjonaliści mogli przemaszerować przez stolicę pod pretekstem uczczenia rocznicy Bitwy Warszawskiej. Przez miasto, które do tej pory nosi blizny po przemocy i zbrodniach faszystów. Byłyśmy tam, bo wiemy, co to znaczy patriotyzm i wiemy, że nacjonalizm nie ma z nic wspólnego. Byłyśmy tam, bo jesteśmy świadomymi obywatelkami, matkami, córkami i koleżankami. I nie ma naszej zgody na to, żeby ktokolwiek pokazywał kobietom, gdzie jest ich miejsce.

Miejsce kobiet jest tam, gdzie one chcą. Jesteśmy partnerkami, a nie fabrykami narodowych bohaterów, jak chcą ci panowie. Wojna to śmierć i gwałt, dramat setek tysięcy osób. Będziemy robiły wszystko, żeby takie tragedie nie miały więcej miejsca. Dlatego współorganizujemy marsz jedenastego listopada i zawsze będziemy stawać przeciwko tym, którzy chcą odbierać prawa innym tylko dlatego, że są innej płci, mają inny odcień skóry, są innego wyznania. To jest Polska dla wszystkich.

Chcemy bez strachu o nasze zdrowie i życie funkcjonować w państwie, w którym szanuje się wszystkie obywatelki i wszystkich obywateli, bez przyzwolenia na przemoc fizyczną, psychiczną, ekonomiczną czy instytucjonalną. Nie trzeba być feministką, żeby zrozumieć, że przeciwstawienie się faszyzmowi to główne zadanie kobiet na dzisiaj.

Redagowała:

Natalia Rojek

Grafika:

http://www.gettyimages.com / włoskie antyfaszystki

Losowe Artykuły

polityczno-filozoficzne

felietony

mikropolityka

mikropolityka