Data:2017-11-20
Wyświetleń:1893

Fałsz jest łatwiejszy. O uchodźcach
Krzysztof Domagalski

Żyjemy w pięknym, wręcz idealnym świecie, prawda? Świecie bez wojen, bez skrajnej biedy, głodu i ludzi umierających na ulicach. Żyjemy w nim, dopóki nie zajrzymy poza granice naszego kraju, bo gdy dla nas panuje pokój, w nie tak odległych miejscach giną ludzie. Wojna w Syrii pochłonęła już 320 tysięcy istnień – ludzi takich jak my, ale mających pecha, urodzonych w innym miejscu. Afganistan, Irak, Albania i Pakistan – kolejne kraje, z których ucieka najwięcej bojących się o własne życie ludzi, którzy stracili majątek, uciekających od wojen strachu i głodu. Ryzykując życie – na granicach morskich notuje się nawet 5000 utonięć rocznie. A co dalej?

Są kierowani do obozów, gdzie egzystują – bo życiem tego nie można nazwać – w kontenerach, dawnych halach montażowych albo naprędce postawionych barakach mniej więcej przystosowanych, aby w nich mieszkać. Stłoczeni na przestrzeni, którą my, rycerze broniący Europy, nie uznalibyśmy za wystarczającą. O warunkach sanitarnych, jakie miłosiernie im organizujemy, lepiej nie wspominać. Wspomnieć za to można o wielu przypadkach śmierci – czy to z wycieńczenia, czy to z zimna. A co dzieje się tymczasem z nami? Jak wiele i wielu z nas, siedząc w ciepłych domkach przed telewizorem, feruje wyroki, żeby brudasów deportować, nie wpuszczać, albo jeszcze lepiej – bo do Europy już nie wrócą – pozwolić im się utopić czy po prostu ich powystrzelać. Powtarzamy zasłyszane kłamstwa, które uważamy za fakty, robimy ze statystyki prostytutkę i dorzucamy coś o starciu kultur.

Nie, o terroryzmie nie zapomniałem. Może zacznijmy od tego 75%(1) ofiar zamachów umiera na Bliskim Wschodzie. A Europa? Bo przecież martwimy się tylko o własne dupy. Tutaj mniej niż 10%(2) zamachów (udanych lub powstrzymanych) to zamachy o podłożu dzihadystycznym, a szansa na zostanie ofiarą w takowym jest mniejsza niż na wygranie w ruletce. Tyle, że o tej reszcie nie słychać – nie przyciągną uwagi zajętych islamem widzów. Zamachy, których tak się boimy, mimo że są mniejszością, zajmują 5 razy więcej czasu antenowego!(3) Jeszcze jedno – czy to naprawdę prawdopodobne, że terrorysta, którego wyszkolenie kosztuje, a i chętnych też nie jest łatwo znaleźć, zostanie wysłany tą samą drogą co uchodźcy? Drogą, w której ma duże szanse utonąć lub zginąć w inny sposób? Drogą, która skończy się w obozie, w którym spędzi nawet kilka miesięcy i w którym zostanie sprawdzony pod kątem powiązań z ISIS? Czy też może załatwi mu się lewy paszport i wizę? Po prostu po ludzku przejdzie przez granicę?

Można zapytać: jak to nie ma chętnych do terroryzmu? Przecież gdy umrą podczas zamachu to myk i do raju wraz z 2137 dziewicami. Sam Allah tak powiedział. Czy chrześcijański Bóg powiedziałby coś takiego? Nie? A zdaje się, że to ten sam, co islamski. A Dżihad? Wzmocnienie wewnętrznej wiary i dbanie o rodzinę? To ten ważniejszy – Wielki Dżihad. A mniejszy? Święta wojna, ogłoszona przez kalifa, ale tylko i wyłącznie w obronie, gdy bezpośrednio zagrożone są rodziny. Zanim zaczniemy opierać się na wyciągniętych (a często nawet wymyślonych) cytatach z Koranu, warto przeczytać całość i jako całość interpretować.

A przestępstwa, o których tyle można przeczytać? Już wspomniałem, że media nakręcają panikę, bo to przynosi zysk. Pojedyncze przestępstwa popełniane przez uchodźców są wyłapywane i nagłaśniane. A jak to wygląda w większych liczbach? To ludzie – i popełniają czyny karalne tak samo często jak wszyscy inni – co wynika ze statystyk np. niemieckiej policji.(4)

Dlaczego nie uciekają do krajów bliższych? Ależ uciekają. W Turcji jest już prawie 2 miliony uchodźców z Syrii, ale o sytuacji w tamtejszych obozach lepiej nie wspominać – jest jeszcze gorsza niż w Europie, zaś władze często prześladują obcokrajowców. Pakistan – 1.5 miliona, Iran – prawie milion, w Libanie co piąta osoba to uchodźca.(5)

W takim razie co z brakiem asymilacji? Również fałsz: ponad 90% uchodźców we Francji czuje się z tym krajem związana, 93% ich dzieci dorasta w otoczeniu języka francuskiego, a tylko 11% przerywa edukację przed 18 urodzinami.(6) Podobnie jest z religią – niecałe 50% uczęszcza na mszę raz w tygodniu, a wśród chrześcijan jest to 47%. Takich danych jest więcej.(7)

W dyskusji na temat migracji można natrafić na krzyki i wrzaski, że to nie uchodźcy, tylko najeźdźcy – sami mężczyźni. Prawdą jest to, że jest ich więcej (53% wyłączając dzieci poniżej 13r.ż.[8]), co jednak z czegoś wynika. Droga do Europy jest kosztowna i większości rodzin po prostu nie stać na wysłanie więcej niż jednej osoby. Kogo lepiej wysłać? Mężczyznę, który ma większe szanse na przeżycie drogi i późniejszego koczowania w obozach? Który z powodów kulturowych zazwyczaj jest lepiej wykształcony i ma większe szanse na zdobycie pracy? Czy kobietę, narażoną na gwałt, tradycyjnie opiekującą się dziećmi? Kto ma większą szanse na sprowadzenie reszty rodziny? Używałem tu wiele razy słowa szansa, bo to wszystko, co dla nas wydaję się w miarę łatwe i przystępne – życie, praca, mieszkanie z rodziną – dla ludzi uciekających ze swojego kraju jest prawdziwym wyzwaniem. Mężczyźni mają też inny problem – wcielenie do wojska, bez wpływu na wybór walczącej strony, za którą często nie chcą walczyć – siły rządowe walczące za dyktaturę, albo walczące za ISIS. Oczywiście są też siły rebeliantów, także dopuszczające się gwałtów na prawach człowieka i bezprawnych egzekucji, czy Kurdów. Trzeba pamiętać, że ta wojna to przede wszystkim koszmar dla zwykłych ludzi i to oni najbardziej w niej cierpią.

Może uważacie, że powinni zostać i bronić swojego kraju? Jasne. Pierwsze, co zrobię, gdy zacznie się wojna, to wypierdolę z tego gównianego 38 milionowego kraiku, który boi się, że 10.000 przyjętych uchodźców zniszczy ich wspaniałą kulturę. 10 tysięcy to jest niecałe 0.0003% – jakże to świadczy o tej kulturze?

Ten tekst mógłby być dużo dłuższy – bo kłamstw jest więcej. Kłamstw, których wymyślenie zajmuje chwilę. Kłamstw, którym trzeba zaprzeczyć podając konkretne dane i prawdy, co zajmuje czas, czas spędzony na poszukiwaniu informacji i opracowywaniu ich. Najgorsze jest to, że w fałsz jest wierzyć łatwiej, można nim uśpić, a nawet zabić sumienie. Bo to zwykła przyzwoitość i prawość nakazuję pomóc ludziom. Ludziom, którzy umierają przez naszą obojętność, którzy cierpią przez nasz strach i niechęć. Ale tak jest łatwiej. Łatwiej, bo nie trzeba przejmować się problemami, które przecież migracje zawsze niosą. Czy te problemy powinny przeważać nad moralnością? Ten tekst, chociaż krótki, ma być pytaniem, powodem do refleksji. Ten tekst, chociaż czasem wulgarny i niemiły, ma prowokować i mam nadzieję, że przekaz nie został rozmyty przez jego formę. Ten tekst, chociaż napisany przez licealistę, ma za zadanie zmienić sytuację, sprawić by zamiast myśleć o sposobach na zamknięcie granic czy metodach ludobójstwa, zaczęto szukać rozwiązań problemów: obozów, biedy i wykluczenia.

1) Global Terrorism Index

2) https://www.europol.europa.eu/activities-services/main-reports/european-union-terrorism-situation-and-trend-report-2015

3) Kearns, Erin M. and Betus, Allison and Lemieux, Anthony, Why Do Some Terrorist Attacks Receive More Media Attention Than Others? (March 5, 2017). Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=2928138

4) https://www.bmi.bund.de/SharedDocs/pressemitteilungen/DE/2015/11/lagebild1-im-kontext-zuwanderung-2015.html

5) http://www.unhcr.org/56701b969.html

6) https://www.bertelsmann-stiftung.de/fileadmin/files/BSt/Publikationen/GrauePublikationen/Study_LW_Religion-Monitor-2017_Muslims-in-Europe_Results-and-Country-Profiles.pdf

7) http://www.pewforum.org/2017/07/26/findings-from-pew-research-centers-2017-survey-of-us-muslims/ https://www.cbs.nl/nl-nl/nieuws/2009/31/minder-vaak-naar-kerk-of-moskee

8) http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Asylum_statistics

Redagowała:

Natalia Rojek

Grafika:

Roger Arnold / AP / uchodźcy uciekający z Mjanmy do Bangladeszu

Losowe Artykuły

felietony

mikropolityka

polityczno-filozoficzne

kultura