Data:2017-08-07
Wyświetleń:924

Geopolityka głodu – Jean Ziegler - recenzja
Dawid Kański

Tłumaczenie: Ewa Cylwik

Seria: Biblioteka Le Monde Diplomatique

Wydawnictwo: Książka i Prasa

Jean Ziegler były Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Prawa do Wyżywienia oraz były członek Komitetu Doradczego Rady Praw człowieka ONZ to odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu w kwestii zabierania głosu w sprawach żywnościowych świata. Jego książka „Geopolityka głodu” opisuje systemowe mechanizmy kapitalizmu, które sprawiają, że znacząca część ludzkiej populacji pomimo obfitości w żywność żyje w nędzy i głodzie.

„Co 5 sekund z głodu umiera dziecko poniżej dziesiątego roku życia” – do takich wniosków dochodzi Jean Ziegler na dowód przedstawiając w swojej książce twarde dane. „Zachodnia opinia publiczna przygląda się tej masowej zagładzie z zimną obojętnością” tak autor podsumowuje moralność elit pierwszego świata wyrażająca się w braku zainteresowania losem najuboższych społeczności świata.

„Każde dziecko, które umiera z głodu, jest ofiarą mordu”- Ziegler o krzywdzę, która dokonuje się na społeczeństwach trzeciego świata nie oskarża zwykłych ludzi z bogatej północny. Akt oskarżenia, który wysuwa dotyczy elit politycznych, wielkich zachodnich korporacji handlowych i oligopoli spożywczych, oraz „trzech jeźdźców apokalipsy” Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Światowej Organizacji Handlu - nie mając złudzeń, co do natury wolnego rynku autor przekonuje nas, że „przemoc i bezlitosne zasady wolnego rynku, pozbawionego jakiejkolwiek kontroli i interwencji normatywnej niosą śmierć. Jej narzędziem jest ubóstwo i głód”. Wszędzie tam, gdzie interweniuje jeden z „trzech jeźdźców apokalipsy”, miejscowe rolnictwo zostaje zdewastowane, narodowe rynki tracą samowystarczalność żywieniową a państwa „obdarowane” programami strukturalnymi toną w niekończącej się pętli zadłużenia, które następnie staje się skutecznym narzędziem szantażu.

Książka oprócz mechanizmów przyczyniających się do powstawania głodu opisuje także głód z punktu widzenia medycyny i jego druzgocących skutkach dla kondycji organizmu i zdrowia człowieka. Jedną z tragedii wynikającej z chronicznego niedożywienia jest noma straszliwa choroba dotykająca dzieci najczęściej w wieku 2-6 lat. Choroba powoduje deformacje i wyniszczenie twarzy, która prowadzi do niezdolności do mówienia i przyjmowania pokarmu, zapada nią każdego roku ok. 140 tysięcy dzieci, 80% z nich umiera. „ Noma nie interesuje również wielkich firm (…) nie dość, że leki zwalczające chorobę są zbyt tanie to jeszcze ofiary choroby są niewypłacalne”. Jean Ziegler nie koloryzuje rzeczywistości ani nie przerysowuje tragedii dziesiątek milionów ludzi a sama książka jest lekturą obowiązkową dla tych wszystkich, którzy nie są obojętni na tragedię człowieka.

Losowe Artykuły

mikropolityka

felietony

Coś jest źle

felietony